Prywatne leczenie alkoholizmu - ile kosztuje?

Coraz więcej rodzin alkoholików decyduje się na skierowanie swoich bliskich do prywatnych ośrodków odwykowych. Terapia tam jest jednak płatna. Od czego zależy koszt pobytu w takim ośrodku?

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Coraz częściej alternatywą dla państwowych ośrodków leczenia uzależnień są prywatne ośrodki odwykowe. Cena terapii w takim ośrodku jest uzależniona od wielu czynników i może się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Miesięczny pobyt kosztować nas będzie od 4,5 do 6,5 tysiąca złotych. Leczenie przeprowadzane jest w kilku etapach:

  • Eliminacja uzależnienia fizycznego - detoksykacja.
  • Przezwyciężenie zaprzeczenia i ambiwalencji pacjenta. Proces ten powinien mieć miejsce przed programem rehabilitacyjnym.
  • Rehabilitacja. Praca psychologów i lekarzy ma na celu przystosowanie i przywrócenie pierwotnego stanu psychicznego osoby uzależnionej. Czas trwania rehabilitacji uzależniony jest od indywidualnych czynników i chęci pacjenta.
  • Adaptacja w społeczeństwie. Pomaga pacjentom radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi. Pracownicy ośrodka udzielają wsparcia po rehabilitacyjnego każdemu pacjentowi.

Współczesne metody polegają na prowadzeniu kompleksowego leczenia, które pomaga zminimalizować negatywne konsekwencje picia alkoholu, ale także zidentyfikować przyczyny jego używania. Znając przyczynę, znacznie łatwiej jest pomóc pacjentowi rozpoznać głód alkoholowy, który jest częścią przezwyciężania uzależnienia. Kiedy krew, narządy wewnętrzne są oczyszczone z alkoholu, stosuje się psychokorektę i psychoterapię. Również ważnym etapem leczenia jest adaptacja społeczna. W tym celu nowoczesne centrum odwykowe wykorzystuje złożone metody diagnozowania i leczenia, a zaangażowani są w to różni specjaliści: specjaliści od uzależnień, psycholodzy, psychoterapeuci, specjaliści rehabilitacji. Metody leczenia są również bardzo różnorodne, odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe.

Alkoholizm

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?

Formalnie leczenie alkoholizmu jest w Polsce bezpłatne. Niestety liczba państwowych placówek zajmujących się terapią z osobami uzależnionymi jest wciąż bardzo mała. Ośrodki te dodatkowo są zobowiązane do przyjmowania, poza kolejnością osób, które wyrokiem sądu zostały zmuszone do podjęcia leczenia. Efektem tego jest bardzo długi czas oczekiwania na podjęcie terapii. W niektórych przypadkach czas oczekiwania może wynieść nawet 24 miesiące. Dla wielu uzależnionych osób jest to zdecydowanie za długo. 2 lata bez podjęcia leczenia, może w skrajnych przypadkach oznaczać zgon osoby uzależnionej.

Prywatne ośrodki odwykowe ceny - od czego zależą?

Kliniki odwykowe dają pacjentom i bliskim możliwość pozbycia się nałogu, powrotu do poprzedniego życia. W trakcie swojego istnienia zgromadziły ogromne doświadczenie, na podstawie którego opracowano unikalne metody i podejścia oraz wybrano kompetentny personel. Kliniki oferują programy leczenia na zasadach anonimowych. Skuteczność leczenia zależy od ścisłego przestrzegania przez pacjenta wszystkich zaleceń. Uniwersalne leczenie nie dotyczy wszystkich, tylko indywidualne podejście umożliwia osiągnięcie doskonałych rezultatów. W efekcie koszt pojedynczej terapii może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych cech i potrzeb pacjenta.

Olbrzymi wpływ na koszt leczenia ma lokalizacja placówki i standard, jaki w niej obowiązuje. Pojedyncze pokoje w ośrodkach położnych w górach czy nad morzem, będą droższe niż analogiczne instytucje w innych częściach kraju. Cenę podnosi też wyposażenie pokoju, w którym przebywać będzie osoba uzależniona, to czy jest w nim telewizor, prywatna łazienka czy dostęp do lodówki. Jeśli ośrodek wyposażony jest w saunę, basen czy salę sportową, także musimy się liczyć z większym wydatkiem za pobyt.