Ukryty alkoholizm - objawy, których nie zauważysz od razu

Z alkoholizmem nie wiążą się żadne pozytywne konotacje. Mamy tendencję do myślenia o osobach uzależnionych jako całkowicie zaniedbanych, a alkoholizm kojarzy nam się z przemocą i biedą. Jest to błędne myślenie. Niektórzy alkoholicy są niewidzialni. Ukrywają się przez lata, tworząc obraz, że są ludźmi sukcesu, mającymi szczęśliwe rodziny i dobrą pracę. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący i jak go rozpoznać.

Prawie 20% wszystkich osób uzależnionych od alkoholu to alkoholicy wysoko funkcjonujący

Trudno jest uzyskać dokładne statystyki pozwalające ocenić skalę alkoholizmu wysokofunkcjonującego na terenie Polski. Problem ten jest często maskowany przez osoby, które zaprzeczają istnieniu nadużywania alkoholu i głośno negują istnienie choroby alkoholowej. Jest on tak ukryty, że najbliższe otoczenie alkoholika często nie zdaje sobie z niego sprawy. Na czym polega ten typ alkoholizmu?

Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?

Wysoko funkcjonujący alkoholik odnosi się do osoby, która nie jest uzależniona od alkoholu, ale nie ponosi jego najpoważniejszych konsekwencji. Zwykle odnosi sukcesy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, a także ma pieniądze, aby odwrócić skutki alkoholizmu w dłuższej perspektywie. Osoby te często są w stanie rozpoznać problemy alkoholowe pomimo posiadania dobrej pracy, ładnych ubrań i nowego samochodu. Średnio wysoko funkcjonujący alkoholicy są diagnozowani 10-11 lat później, że ci, którzy zmagają się z alkoholizmem w jego pierwotnej formie.

Czy zawód ma znaczenie w przypadku alkoholizmu wysokofunkcjonującego? Okazuje się, że tak. Jak wynika z badań, aż 40% pracowników korporacji pije alkohol przynajmniej raz w tygodniu, a aż 18% spożywa alkohol codziennie. Raporty te pokazują również, w jakich branżach jest najwięcej osób z problemem alkoholowym. Po kieliszek wina najchętniej sięgają artyści, pisarze i dziennikarze, nieco rzadziej zaś pracownicy górnictwa, budownictwa i... lekarze.

Jakie są oznaki i objawy ukrytej choroby alkoholowej?

Objawy alkoholizmu wysokofunkcjonującego mogą być trudne do zauważenia przez długi czas, nawet dla członków rodziny. Istnieją znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na problem z używką. Te znaki ostrzegawcze obejmują:

  • - Zaprzeczanie piciu
  • - Deklarowanie picia mniejszej ilości alkoholu niż się faktycznie pije, lub potajemne spożywanie alkoholu;
  • - Otacza się ludźmi, którzy piją alkohol.
  • - Częste szukanie okazji związanych z alkoholem.
  • - Kontrolowanie spożycia alkoholu jest problemem
  • - Wyraźna zmiana zachowania po wypiciu alkoholu;
  • - Zwiększenie tolerancji na alkohol w organizmie
  • - Picie alkoholu do utraty przytomności;
  • - Nie należy pić alkoholu w samotności.

 

Ukryty alkoholizm

Czy wysokofunkcjonujący alkoholicy rzeczywiście są wolni od konsekwencji?

Wysoko funkcjonujący alkoholicy rzadziej wierzą, że alkohol negatywnie wpływa na ich zdrowie. Iluzja dbania i utrzymywania zdrowego organizmu jest tworzona przez zbilansowaną dietę, suplementację witaminową i detoksykację alkoholową. Jak wygląda rzeczywistość? Jak wszyscy alkoholicy, osoby te są narażone na wysokie ryzyko rozwoju chorób związanych z alkoholem. Długotrwałe skutki zdrowotne nadmiernego picia mogą ujawniać się latami, najczęściej w postaci chorób wątroby, nowotworów czy zaburzeń psychicznych.

Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym pojawią się konsekwencje. Wypadek w pracy spowodowany alkoholizmem lub rażące zaniedbanie obowiązków może doprowadzić do ruiny finansowej i utraty zatrudnienia. Osoby chore mogą również popaść w kłopoty z prawem poprzez bójki i jazdę pod wpływem alkoholu. Rozluźnieniu mogą ulec również więzi rodzinne, co może prowadzić do rozwodu lub ograniczenia opieki nad dziećmi.

Terapia dla wysokofunkcjonujących alkoholików

Terapeuci uzależnień zgadzają się, że terapia HFA jest trudnym tematem do zdiagnozowania i leczenia. Większość pacjentów odkrywa swoje problemy alkoholowe przypadkowo, gdy odwiedza specjalistę w innej sprawie. W konfrontacji z diagnozą alkoholizmu pacjenci często reagują na nią gwałtownie. Dzieje się tak dlatego, że mają silne mechanizmy obronne. Racjonalizacja i minimalizacja to dwie najczęstsze strategie radzenia sobie alkoholików.

Nie jest możliwe leczenie choroby alkoholowej poprzez zaprzeczanie problemowi. Alkoholicy wysokofunkcjonujący szukają terapii tylko wtedy, gdy czują, że z powodu nadużywania alkoholu ponieśli jakąś stratę. Może to być koniec małżeństwa lub utrata pracy. Dla innych może to być wynik nadużywania alkoholu.